Maturitní tabla se už fotí spoustu let. První se tak fotili členové Rotary Clubu na začátku století. Z toho vzniklo focení maturitních studentů, protože to byla výjimečná událost zvládnutí moderní “zkoušky z dospělosti”. Velmi rozšířená byla maturitní tabla za první republiky, kdy se událost velké prestiže.

Tablo z roku 1940

Tento zvyk přetrval i přes dobu komunismu. Formát se však příliš neměnil, protože je fotila jen jedna státní firma (družstvo Fotografia) a technologie moc možností nedovolovali. Styl focení ve stylu 30.let byl tak zakořeněný, že se tak fotili tabla až do roku 2005. Všechno se změnilo s příchodem digitální technologie.

Díky tomu, že jsem měl jako první digitální zrcadlovku, tak mě sestřenka požádala v roce 2006, abych ji vyfotil maturitní tablo. I ona mě požádala o čeronbílý retro styl, tak jak to všichni znali z tabel z 30.let. Po této zkušenosti jsem si řekl, že je třeba posunout maturitní tabla do 21.století.

Naše první tablo z roku 2006. Vidíte, že se vývoj za 60 let moc neposunul.

Jako první jsme se rozhodli fotit maturitní tabla v různých tématech, aby stále všechno nebylo foceno v retro stylu. Pomáhali jsme vymýšlet maturantům témata a v roce 2007, kdy se naše agentura rozjížděla jsme přišli s nápadem vyfotit téma Živly. Toto téma se stalo velice populární a všichni ho následně chtěli. Začalo se odstupovat od klasického retro stylu, maturanti chtěli být originální a každý mít svůj nápad.

 

Protože jsme byli jedni z mála, kteří nabízeli každé tablo s unikátním nápadem, tak o naše služby začal být stále větší a větší zájem. A v ročníku 2007-2008 jsme vyfotili desítky maturitních tříd a setkali jsem se s velkým úspěchem díky originálním nápadům.

Následující ročník 2009 byl však ještě zajímavější. Některé nápady byly ještě odvážnější – focení s auty či dokonce letadlem. Přesto největší úspěch mělo tablo Sin City, které dokonce vyhrálo cenu o nejlepší tablo v roce 2009.

Bylo totiž první Plakátové tablo. Do té doby totiž všichni si nechali vytisknout jen fotky a ty pak někdo nalepil na polystyren nebo přímo do výlohy. S plakátovými tably tohle všechno odpadlo a stačilo jen vylepit velký vytištěný plakát.

O rok později v roce 2010 začal být o Plakátová tabla obrovský zájem. Plakátové tablo chtělo desítky tříd a my jsme měli co dělat, abychom to všechno stihli udělat, ale i přesto se nám povedlo spousta krásných a poměrně uměleckých tabel.

V roce 2011 jsme se po zkušnostech z předcházejícího roku jsme se snažili maximálně profesionalizovat a zkvalitnit kvalitu služeb i maturitních tabel. Díky tomu jsme dokázali zvládnout vytvořit obrovské množství plakátových maturitních tabel ve špičkové kvalitě.

Následující dva roky 2012 a 2013 jsme kvalitu dovedly na nejvyšší úroveň, kdy některé tabla jsou až uměleckým dílem. Zejména maturitní tablo Alenka v Říši divů, na které jsme hrdí.

V roce 2014 jsme focení maturitních tabel přerušili, protože jsme už neměli kde růst. Zkoušeli jsme prorazit v jiných oblastech. Díky tomu jsme získali nové zkušenosti v oblastech tvorby webů a videa. Nyní v roce 2018 se k vám opět vrácíme, abychom opět maturitní tabla posunuli o úroveň výše.